به نام یکتا معمار هستی

تراشه های کانسپچوال ـ کنت فرمپتن

جمعه 9 اردیبهشت 1390 10:17 ب.ظ

نویسنده : مصطفی نصیری اوانکی
ارسال شده در: کنت فرمپتن ،

هر وقت پیشرو و معروف ترین معماران شمال امریکا در دانشگاه کلمبیا دور هم جمع می شوند حتما باید اتفاق مهمی در شرف وقوع باشد؛ جشن سالگرد تولد 80 سالگی کِنِت فِرَمپتُن، استاد تمام دپارتمان معماری دانشگاه که از 1972 در این دانشگاه مشغول تدریس است و از جمله تئوریسین/ منتقدانی است که اثارش توسط غالب دانشجویان معماری در اقصی نقاط جهان مطالعه می شوند.

فرمپتنِ انگلیسی از ان دسته تئوریسین هایی است که تمرکز بر پس زمینه های تئوریک و فرایند پردازش انگاره های طراحی را در حد و اندازه ارزش کالبد ساختمانی که محصول این فرایند است ارج می نهد، او مدافع سرسخت مدرنیسم به مثابه بزرگترین جنبش معماری قرن بیستم است که به موازات طرد تزیینات و سبک های تاریخی بر کارکرد تاکید می گذارد.

پل گُلدبِرگِر؛ برنده جایزه معتبر پُلیتزِر در رشته معماری، بزرگ و موجه ترین یافته فرمپتن را تغییر گفتمان تئوریک معماری و عبور از تمرکز بر بنا به مثابه نماد و تعلق به فرایند ساخت بنا، سیاقی که بنا به فهم می اید و سلکی که بنا بر مدار ان درک می گردد می داند. ان چه فرمپتن پرداخته به مدرنیسم این مجال را داده که خود را پس از تاخت و تاز سبک پر ارایه ی پست مدرن بازسازی کند.

مارک ویگلی رییس دانشکده تحصیلات تکمیلی معماری، برنامه ریزی و مرمت دانشگاه که به نوعی میهمان دار این مراسم بود در مورد عمق نفوذ فرمپتن گفت: معماران کار خود را انجام می دهند، بعد کارشان را می گذارند رو به روی کِن و خاضعانه منتظر می مانند تا او در مورد کارشان صحبت کند. معماران زیادی بوده اند که با پشتیبانی معنوی و فکری فرمپتن به اوازه ایی رسیده اند، یکی از ان ها استیون هال است.

هال که در مراسم حاضر بود، این اواخر برنده طرح مرکز ورزشی کمپل دانشگاه شده است و از فرمپتن در طراحی درخواست کمک کرده، خود او در مورد نحوه همکاری فرمپتن گفت: او به دفتر من می اید و می گوید این را تغییر بده و این کار را بکن، غالب پیشنهادتش با محوریت شفاف ساختن سازه بنا مطرح می شود.

استنلی سایتویتز؛ معمار ساکن سان فرانسیسکو و از دیگر مدعوین در مورد فرمپتن گفت: مقاله سال 1983 فرمپتن معماران را به فهم و در نظر اوردن ارزش ها و انگاره هایی ترغیب کرد که در یک بستر محلی ریشه داشته و رشد کرده اند. او ادامه داد: من تا پیش از چاپ منطقه گرایی انتقادی فرمپتن به هیچ وجه نمی توانستم پروژه های خود و بستر افرینش ان ها را صورت بندی کنم.

خود فرمپتن هم که در جای جای مراسم لب به سخن گشود و به حوزه های مختلف و مبتلا به معماری امروز پرداخت در جایی از صحبت هایش بر این نکته تاکید گذاشت که : شما نمی توانید و نباید از معماری انتظار داشته باشید که بتواند پاسخ گوی تمام اختلالات کارکردی حاصل از سرمایه داری جهانی باشد.

ویگلی که پس از انتخابش به عنوان رییس دانشکده بارها و بارها برای فرمپتن جلسات سخنرانی ترتیب داده است در خاتمه جلسه ضمن توصیف فرمپتن به عنوان شخصی نافذ و متین که :بیش از تولید حوادث تئوریک بر امتداد کار فکری تاکید دارد. حضور در این جلسه را مایه افتخار خود دانست، شایان ذکر است در این جلسه معمارانی هم چون برنارد چومی، رابرت ای ان استرن، مایکل گریوس و ریچارد مه یر نیز حضور داشتند.

.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic