به نام یکتا معمار هستی

پاویون عمومی سیت،تجربه ای تازه از نشیمن گاه

جمعه 21 مهر 1391 10:06 ب.ظ

نویسنده : مصطفی نصیری اوانکی
ارسال شده در: پاویون ،

پاویون سیت، از حدود 400 صندلی ساده چوبی که به شکل موج سینوسی روی سر هم چیده شده اند تشکیل شده است.این پاویون که به تازگی تکمیل گشته،توسط گروه E/B طراحی شده است.این صندلی ها که در آتلانتا قرار دارند به شکل موجی پریشان از روی زمین شروع شده و ادامه می یابند.نشستن رایج ترین کاریست که ما طی آن معماری را تجربه می کنیم.ما چه در حال کار و چه بیکاری،در حال تماشای تلویزون،غذا خوردن،خواب و حتی صحبت با یکدیگر با نشستن است که با ساختمان ارتباط برقرار می کنیم.بنابراین این پروژه تغییر شکل صندلی ها از لوازمی مجزا و قابل استفاده به صورت ساختار و ترکیبی فضایی از یک بنای مبهم را میسر می سازد.

نشستن،نگرشی مجزا به فضا و زمان در زندگی ما را میسر می کند.حال این نگرش می تواند به سمت ساختمان هایی باشد که در آنها ساکنیم،یا نگاهی ازدرون انها باشد به محیط پیرامون.نشستن،با تعیین تناسب اشیا،اشکال،فضاها،ابعاد قابل استفاده و روابط در سلسلسه لایه های نمایان معماری، فضای سکنی مارا از درون به بیرون شکل می دهد.


علی رغم اهمیت نشستن در تجربه و استفاده از معماری,جسمی که ما از آن برای نشستن استفاده می کنیم معماری قلمداد نمیشود. اینها صرفا نقش طراحی صنعتی یا مبلمان را در معماری ایفا می کنند.چرا ارتباط بین این شی و معماری قطع شده است؟این طرح در تلاش است که این سؤال را با سیاحتی اکتشافی در مرزهای معماری پاسخگو باشد.


خوانا بودن عناصر تشکیل دهنده این بنا اهمیت دارد اما وقتی بازدید کنندگان به آن نزدیک می شوند ارزش کار را بیشتر از آن می بینند که به شکل رایج ،از صندلی ها برای نشستن استفاده کنند.سازه از چرخاندن صندلی ها حول محوری کوتاه ساخته شده تا از اطراف هم قابل رؤیت باشد.صندلی ها بالای سطح زمین شکلی را بوجود آورده اند تا نشان دهند که نه فقط برای نشستن،بلکه به عنوان سازه،یک عنصر تزیینی و حتی یک حصار هم می توان از آنها استفاده کرد.


فرم صندلی ها به نوعی به مقرنس های ایرانی شباهت دارد.هر کدام از آنها به وسیله بست های ساده که محکم به هم پیچیده اند با یکدیگر اتصال دارند.در ظاهر این اتصالات قابل رؤیت نیستند.نیروهای لحظه ای و برشی از طریق سازه که به شکل دیافراگم یکپارچه عمل می کند،به مرکز منحنی و سپس به زمین منتقل می شوند.


پاویون سیت


مراحل ساخت


اتصالات


پاویون سیت


پاویون سیت


پاویون سیت


سازه و محاسبات


سازه و محاسبات


سازه و محاسبات


سازه و محاسبات


سازه و محاسبات


سازه و محاسبات


مراحل ساخت
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات