به نام یکتا معمار هستی

تحلیل یك نما - تركیب مصالح با كنتراست رنگی

جمعه 14 مرداد 1390 03:21 ب.ظ

نویسنده : مصطفی نصیری اوانکی
ارسال شده در: معماری مدرن ،
 

این بار قصد داریم از زاویه جدیدی به نمای ساختمان نگاه کنیم. نمی‌توان گفت که در نمای ساختمان تنها مساله مهم، زیبایی آن است؛ بلكه توجه به مسائلی مانند نوع مصالح نیز در ساخت یك بنا مهم است. در بیشتر کشورهای پیشرفته دنیا به علت بالا بودن هزینه تخریب و نوسازی، از ساختمان‌هایی با قدمت چند صد سال نیز استفاده می‌شود. از لحاظ شهرسازی نیز، شهری که در آن ساختمان‌های قدیمی بیشتری وجود داشته باشد از هویت و غنای بیشتری برخوردار است. بنابراین ما نیز باید به فکر ساختمان‌هایی با طول عمر بالا و باکیفیت باشیم. با ما همراه شوید تا یك نمای متفاوت را به شما معرفی كنیم. 

•    سنگ به عنوان یکی از مصالح قدیمی برای همه آشناست و شاید بسیاری از مردم انواع سنگ‌ها را نیز بشناسند. مرمریت، تراورتن، گرانیت، گوهره و... نام سنگ‌هایی‌ست که بیشتر در نمای ساختمان استفاده می‌شود. در این نما، از سنگ به عنوان مصالح قالب استفاده شده است. سنگ این بنا از جنس مرغوب و متراکم است، بنابراین آلودگی هوا و بارش باران و برف تاثیر کمتری بر آن دارد و پس از گذشت سال‌ها همان جلوه و تازگی را خواهد داشت.

•    رنگ کرم استفاده شده در این نما در کمال ملایمت و چشم‌نواز بودن، از گرمای خاصی هم برخوردار است و حالت سردی و یكنواختی ندارد.

•    این نما در عین زیبایی، خودنمایی زیادی نمی‌کند و بی‌جهت از ساختمان‌های اطرافش متمایز نشده است. توجه به این نکته از نظر مفاهیم شهرسازی اهمیت بسیاری دارد، زیرا نمی‌توان به هیچ ساختمانی به صورت تنها و مجزا نگریست و باید تناسب در تمامی ساختمان‌های یك محدوده وجود داشته باشد.

•    یکی دیگر از ویژگی‌های این نما ترکیب مصالح آن است. استفاده از دو نوع مصالح با کنتراست رنگی مناسب در شاخص بودن ساختمان نقش مهمی ایفا می‌کند. البته باید توجه داشت که طراح در این مورد زباده‌روی نکرده و با دقت، از پراکنده کردن سطوح خودداری كرده است. بنابراین با حفظ انسجام و در کنار آن با ایجاد تنوع حساب شده، نمای مطلوبی ایجاد شده است.

•    حرکت پنجره‌های افقی کوچک در سطح نما، به جای پنجره‌های کوچک و نقطه‌ای، نوعی تداوم بصری ایجاد كرده است.

•    سازه‌های عمودی مشکی رنگ بر روی نما، اتصال مناسبی بین دو عنصر زمین و آسمان به‌وجود آورده است. از سوی دیگر با ایجاد سنگینی در برابر سبکی رنگ کرم در سنگ نما، نوعی تعادل نمادپردازانه ایجاد شده است.

دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات