به نام یکتا معمار هستی

چند ساختمان از دانشگاه جندی شاپور

یکشنبه 1 خرداد 1390 10:47 ب.ظ

نویسنده : مصطفی نصیری اوانکی
ارسال شده در: کامران طباطبایی دیبا ،
چند ساختمان از دانشگاه  جندی شاپور

      محوطه ی دانشگاه جندی شاپور در نزدیکی رود کارون روی زمین بایر و مسطح بنا شده است.این اثر برای ایجاد یک پیاده رو که رابط فعالیتهای مختلف و انواع ساختمانها است بوجود آمده است.  این فضای معماری به آسمان گشوده می شود و با مقیاسهای مختلف با توجه به روحیات و دلبستگی ها در طول راه به نمایش گذاشته شده است. 

 

 

 

مجمع دانشجویان و کافه تریااز  طرفی به  نمای رو به خیابان دانشگاه   و از طرفی به گذر گاه پیاده رو محوطه کالج متصل است.توسط دو برج طراحی شده است که این دو برج از پیاده رو شروع شده اند و از بین راه باریکی به حیاط و فواره ای در آن می رسند.(7)،(8)،(10)

 

 

نمازخانه

این طرح که یک نمازخانه ایست شبیهه به کعبه ، طرحی است در کنار دو تقاطع ،یکی از تقاطع ها احاطه شده با پارک که حد واسط این تقاطع توسط یک چمن بزرگ تقسیم شده است. این حجم برخاسته از یک علامت مرزی است این سازه یا ساختمان شامل دو حجم مکعب شکل می باشد که هر دو مکعب از بالا یعنی رو به آسمان باز می باشد که هر کدام در عرض دیگری است.
قسمت داخلی حجم چرخیده و در عرض دیگری می باشد که این قسمت راهنمایی است به سمت خانه خدا یا همان قله برای نشان دادن جهت قبله.

 


در محدوده ارتفاع آن شکافی داده شده که این محورها و جهت یابی در چهارچوب آن از مقیاس موقعیت است.نسبت به فواصل راهها و مسیرهای اطراف این مسجد.
هر چه ارتفاع مسجد بالاتر می رود نقش طبیعت به عنوان حد واسط به هم پیوستن روحانیون مرد به یکدیگر است.
            دومین تقاطع یا مسیر ، وابسته به یک موزه ای بسمت پارک است که در حال ساخت می باشد. پس تأسیس این پارک در نزدیکی و همجواری بین زائران و ساختمان مسجد است. که این مسیر شامل یک سیستم خاصی میباشد که از زمین یک درجه پایین تر و ازموزه به تقاطع با خط مورب مسیر در طول آن مسیر.
تراسهای مسجد که حد در و دیوار را جدا کرده این مساحت از پارک را در اشاره از آن تقاطع با خط مورب در مسیر دیوار راه یافته که شکل یک مدخل یا دروازه می باشد.
این مسجد مکعب شکل بزرگ نه تنها دهانه اش به سمت مسیر تقاطع مورد نظر می باشد بلکه در چهارچوب یک حجم مکعب شکل نیز می باشد. (7)،(8)،(10)

 
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic