به نام یکتا معمار هستی

ساختمان هوشمند یعنی چه؟

جمعه 23 اردیبهشت 1390 12:36 ب.ظ

نویسنده : مصطفی نصیری اوانکی
ارسال شده در: معماری مدرن ،

ساختمان هوشمند یعنی چه؟ 

در ساختمان هوشمند، امكان اطلاع‌یافتن از وضعیت كلیه وسایل الكتریكی و كنترل آنها وجود دارد. مثلا پس از اتمام كار ماشین لباسشویی هشداری مبنی بر اتمام كار به اطلاع می‌رسد، هنگام استفاده از جاروبرقی با به صدا در‌آمدن زنگ تلفن یا آیفون جارو به صورت خودكار خاموش می‌شود. بدین صورت احتمال نشنیدن صدای زنگ تلفن هنگام كار با وسایل خانگی پر‌صدا یا به علت زیاد بودن صدای موسیقی، در ساختمان هوشمند عملا منتفی است. همچنین در صورت باز ماندن در یخچال به مصرف‌كننده اخطار لازم داده می‌شود.


در شرایط بحرانی از جمله آتش سوزی، آب‌گرفتگی و سرقت، ساختمان هوشمند اخطارهایی اعلام می‌كند كه می‌تواند سهم بسزایی در پیشگیری از وقوع خرابی یا بیشتر شدن آن ایفا كند، دسترسی و كنترل امكانات در ساختمان هوشمند از راه‌های صفحه كنترل مركزی، امواج رادیویی و كنترل از راه دور میسر می‌شود
گروه مسكن- با توجه به اینكه فلسفه اصلى تكنولوژى ساختمان هوشمند براساس محوریت بخشیدن به شخص استفاده‌كننده و نیازهاى او پایه‌ریزى شده است، بنابراین این تكنولوژی به درخواست‌هاى امروز و آینده پاسخى ساده و مناسب می‌دهد و قابلیت هماهنگ شدن با تكنولوژی‌هاى بعدى را دارا است، ضمن اینكه تكنولوژى ساختمان هوشمند امكانات متنوع و گسترده‌اى در اختیار كاربران مى‌گذارد كه هر شخص نسبت به علاقه و سلیقه خود می‌تواند از تمامی‌یا تنها بخشى از آن بهره‌مند شوند.
به گزارش دنیای اقتصاد، با كمك این تكنولوژى تمامی‌‌وسایل و تجهیزات داخل ساختمان، بر حسب خصوصیات محل و نیاز استفاده ‌كنندگان، توسط صفحه‌اى نمایش داده شده و از همانجا قابل كنترل و مدیریت هستند. همچنین ویژگى منحصر به فرد این تكنولوژى، ایجاد هماهنگى و یكپارچه‌سازی بین كلیه سیستم‌هایى است كه تاكنون به صورت منفرد استفاده می‌شده‌اند و بدین ترتیب در محدوده وسیعى امكان طراحى، نصب و استفاده می‌دهد، ضمن اینكه در كنار ایجاد راحتى و امنیت بیشتر، صرفه‌جویى در مصرف انرژى نیز از این طریق در ساختمان‌ها محقق خواهد شد.
مزایای استفاده از ساختمان‌های هوشمند
ساختمان هوشمند با استفاده از اتوماسیون و بر عهده گرفتن برخی كارهای تكراری راحتی بیشتری برای ساكنین خود به ارمغان می‌آورد. از طرف دیگر، برای ایجاد فضای دلخواه در ساختمان هوشمند تنها یك اشاره كافی است. سنسورها وظیفه تنظیم دقیق محیط را بر عهده می‌گیرند. استفاده از یك نرم افزار كارآمد با User Interface ساده و چند زبانه (از جمله فارسی) برای كنترل كلیه تجهیزات، مزیت دیگری است كه موجب سادگی زندگی در ساختمان هوشمند می‌شود، ضمنا كار با این نرم‌افزار نیاز به هیچ آموزش خاصی ندارد.
ایمنی
در شرایط بحرانی از جمله آتش سوزی، آب‌گرفتگی و سرقت، ساختمان هوشمند اخطارهایی اعلام می‌كند كه می‌تواند سهم بسزایی در پیشگیری از وقوع خرابی یا بیشتر شدن آن ایفا كند. ویژگی خاص دزدگیر در منطقه‌بندی (‌Zone‌) فضاهای تحت پوشش، استفاده از سنسور دقیق تشخیص حضور شخص، حسگر اثر انگشت و همچنین كنترل و ضبط تصاویر دوربین‌های مدار‌بسته به صورت دیجیتال، ایمنی را برای منازل به شكل چشمگیری بالا می‌برد.
انعطاف‌پذیری در اجرا و استفاده از خصوصیات شاخص تكنولوژی هوشمند است. با استفاده از ابزاری كه این تكنولوژی در اختیار قرار می‌دهد، برای اضافه كردن این امكانات به منازل موجود در اكثر موارد نیاز به سیم‌كشی مجدد و تعویض تجهیزات موجود در ساختمان وجود ندارد. استفاده از كلیدها و صفحات نمایش هوشمند برای برنامه‌ریزی و اجرای دستورات، امكان كنترل با استفاده از Remote Control از داخل ساختمان و یا با تلفن‌همراه، همگی ساكنان را برای دسترسی به امكانات ساختمان یاری می‌كنند.
صرفه‌جویی در مصرف انرژی
مدیریت مصرف انرژی در ساختمان هوشمند تاثیر بسزایی در صرفه‌جویی مصرف انرژی دارد. وابسته كردن نور و سیستم تهویه به حضور شخص و برنامه‌ریزی بهینه دمای اتاق‌ها در ساعات مختلف شبانه‌روز از مصادیق مدیریت مصرف انرژی هستند. همچنین جلوگیری از تابش مستقیم نور آفتاب به داخل ساختمان در تابستان توسط كنترل اتوماتیك پرده و كركره، سبب صرفه‌جویی در مصرف انرژی الكتریكی برای دستگاه‌های سرمایشی می‌شود. سیستم‌های روشنایی، ایمنی، در، پنجره، پرده، كركره و سایه‌بان، گرمایشی، سرمایشی و تهویه مطبوع، صوتی‌، تصویری، آیفون تصویری، آبیاری خودكار، كنترل تاسیسات استخر، سونا و جكوزی و سیستم‌های ارتباطی (تلفن، پیامگیر، تلفن سانترال و اینترنت) و وسایل الكتریكی از مهم‌ترین وسایل و تجهیزات قابل كنترل در ساختمان‌های هوشمند هستند.
روشنایی
در ساختمان هوشمند منابع نور اعم از چراغ سقفی، دیواری، رومیزی، چراغ‌های رنگی تزئینی، فلورسنت و لامپ‌های LED همگی به تفكیك یا گروهی قابل كنترل هستند. بنابراین با این روش می‌توان بدون نیاز به سرکشی به تمامی‌چراغ‌ها، از وضعیت تك‌تك آنها مطلع شد و آنها را «روشن- خاموش» یا «Dim» كرد.
سیستم ایمنی
ساختمان هوشمند قابلیت مدیریت سیستم دزدگیر، دوربین‌های مداربسته و حسگر اثر‌انگشت (Biometric System) را دارا است. از مزیت‌های اصلی آن می‌توان دقت بالا، قابلیت کنترل از راه دور، امکان ارسال SMS به روی تلفن‌همراه‌، منطقه‌بندی فضای تحت‌پوشش (‌Zone‌) و تشخیص دود و آب‌گرفتگی را نام برد.
در، پنجره، پرده، كركره و سایه‌بان
با یك لمس روی صفحه کنترل، پرده و كركره (نصب شده در داخل یا خارج) و سایبان‌ها به سادگی قابل كنترل هستند. همچنین می‌توان هنگام ترك ساختمان با یك نگاه به صفحه نمایش از وضعیت باز و بسته بودن كلیه درها و پنجره‌ها آگاه شد، ضمن اینكه كنترل درها با استفاده از حسگر اثر انگشت و كارت‌های مغناطیسی به صورت مركزی، علاوه بر ایجاد ایمنی بیشتر امكان طبقه‌بندی و زمان‌بندی دسترسی به ساختمان را به وجود می‌آورد.
سیستم‌های گرمایشی، سرمایشی و تهویه مطبوع
در ساختمان هوشمند، می‌توان دمای اتاق‌ها را به تفكیك و به طبع نیاز تنظیم كرد. همچنین مشروط كردن رویه كار سیستم به حضور ساكنین در ساختمان، تاثیر بسزایی در كاهش مصرف انرژی خواهد دارد.
سیستم صوتی‌، تصویری
در ساختمان هوشمند استفاده از آرشیو موسیقی و فیلم به طبع سلیقه شخصی و به تفكیك از هر اتاق امكان‌پذیر است. آرشیو موسیقی و فیلم شامل: DVD ، CD ، Radio ، TV ، DVB، Sound Box و ... كه از آن در تمام اتاق‌های ساختمان بدون نقل و انتقال دستگاه و یا حتی CD و DVD مورد نظر استفاده می‌شود.
آیفون تصویری
با به صدا در‌آمدن آیفون، تصویر مراجعه‌كننده در صورت تمایل فقط روی صفحه نمایش مورد‌نظر و یا روی كلیه صفحات نمایش منعكس می‌شود. همچنین هنگامی که ساكنین در ساختمان حضور ندارند، تصویر و زمان مراجعه ثبت شده و پس از بازگشت می‌توان از آن مطلع شد.
سیستم آبیاری خودكار
آبیاری گل و گیاه، تنظیم فواره و آبشارهای مصنوعی از طریق صفحه كنترل به سادگی قابل كنترل هستند. همچنین ساختمان هوشمند می‌تواند كنترل، آبیاری گل و گیاه در حیاط و یا داخل ساختمان را به‌طور خودكار طبق برنامه از پیش تعیین شده عهده دار شود. برای مثال هر غروب در صورت پایین‌تر بودن رطوبت چمن از 33‌درصد سیستم آبیاری به شكل خودكار به كار می‌افتد.
كنترل تاسیسات استخر، سونا و جكوزی
در ساختمان هوشمند، روشن كردن و تعیین حرارت سونا، اطلاع یافتن از زمان رسیدن سونا به دمای مطلوب، خودكار كردن تصفیه استخر و یا جكوزی همگی به سادگی امكان‌پذیر است.
سیستم‌های ارتباطی
پشتیبانی از چند خط تلفن، پیامگیر، تلفن سانترال، سرویس Caller ID و Fax از ویژگی‌های ساختمان هوشمند است. همچنین در محیط تحت پوشش می‌توان از تلفن تصویری (Telephony in house vider) استفاده كرد.
وسایل الكتریكی ساختمان
در ساختمان هوشمند، امكان اطلاع‌یافتن از وضعیت كلیه وسایل الكتریكی و كنترل آنها وجود دارد. مثلا پس از اتمام كار ماشین لباسشویی هشداری مبنی بر اتمام كار به اطلاع می‌رسد، هنگام استفاده از جاروبرقی با به صدا در‌آمدن زنگ تلفن یا آیفون، جارو به صورت خودكار خاموش می‌شود. بدین صورت احتمال نشنیدن صدای زنگ تلفن هنگام كار با وسایل خانگی پر‌صدا یا به علت زیاد بودن صدای موسیقی، در ساختمان هوشمند عملا منتفی است. همچنین در صورت باز ماندن در یخچال به مصرف‌كننده اخطار لازم داده می‌شود.
چگونگی دسترسی
دسترسی و كنترل امكانات در ساختمان هوشمند از راه‌های صفحه كنترل مركزی، امواج رادیویی و كنترل از راه دور میسر می‌شود.
با یک صفحه کنترل مرکزی شما قادر به کنترل هوشمند تمامی‌ دستگاه‌های موجود در ساختمان و آگاهی از وضعیت کارکرد آنها هستید. صفحه نمایش مجهز به تكنولوژی لمسی (Touch Screen ) است كه به راحتی در استفاده از آن می‌افزاید و برای استفاده احتیاج به وسیله ورودی دیگری نیست.
كنترل با استفاده از امواج رادیویی
با استفاده از این تکنولوژی امکان کنترل ساختمان هوشمند به صورت بی‌سیم (Wireless) وجود دارد. وسیله کنترلی می‌تواند یک PDA ، Tablet PC و یا یک Remote Control ساده رادیویی باشد. مزیت اصلی استفاده از RF نسبت به IRDA (تكنولوژی به كار رفته در كنترل‌های تلویزیون) كاركرد از مسافت‌های طولانی‌تر و عدم نیاز به دید مستقیم است.
كنترل از راه دور
ساختمان هوشمند، امکان اطلاع یافتن از وضعیت کنونی و كنترل ساختمان را از راه دور فراهم می‌كند. در این صورت می‌توان با استفاده از SMS‌، تلفن گویا ( Call Center‌) و یا از طریق اینترنت از این امکان بهره‌مند شد.
براساس نكاتی كه مورد اشاره قرار گرفت، پیشنهاد می‌شود در شرایط كنونی كه دولت عزم جدی برای ساخت ساختمان‌های مقاوم و صنعتی و توسعه ساخت و عرضه مسكن در كشور است، با صرف اندكی هزینه بیشتر برای احداث ساختمان‌های هوشمند علاوه‌بر ایمنی ساختمان‌ها در برابر حوادثی چون سرقت و آتش‌سوزی، گامی‌ موثر برای كاهش مصرف انرژی در كشور برداشته و انرژی بیشتری را برای آیندگان به ارث گذاشت
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات